Strona Hufca ZHP Legionowo im. Szarych Szeregów "Rój-Tom"

Kilka słów o Szczepie nr 2….

UDOSTĘPNIJ
/
87

Podobnie jak drużyny, które się pojawiają i znikają i nie są wieczne. Tak samo życie szczepów ma swój początek i kres. Chciałbym Wam przybliżyć życie jednego z takich właśnie szczepów.

SDHiGZ nr II „CHO-TOM” nie był ani pierwszym szczepem w naszym hufcu o tym numerze, ani zapewne nawet ostatnim. Może to Wam się wyda dziwne, ale w środku lat 90-tych w Hufcu Legionowo zanikła działalność wszystkich szczepów, które przez dziesięciolecia PRL i nawet początek lat 90 działały całkiem sprawnie. Przez kilka lat hufiec działał jak taki jeden wielki szczep. Wiązało się to też ze spadkiem ilości drużyn i harcerzy w Legionowie. W 1999 r. grupa instruktorów związana z SP nr 2 i Chotomowem postanowiła zacieśnić ze sobą współpracę i stworzyć własny szczep.

Naszywka Szczepu nr 2, fot. Tomasz Skałkowski.

W październiku 2000 r. oficjalnie został utworzony II Szczep Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych „CHO-TOM” w składzie: 15 Turystyczna Drużyna Harcerska – drużynowy Piotr Michałowski, czarno zielone chusty,

Szczep nr 2, rajd Palmiry 2001 r. Na fotografii między innymi członkowie 15 TDH, fot. Tomasz Skałkowski.

18 Archeologiczna Drużyna Harcerska im. Kazimierza Michałowskiego  – drużynowy Tomasz Skałkowski, miała zieloną chustę z czarną obwódką + za staż w drużynie wyszywało się łopatkę na chuście i za kolejne lata w drużynie spędzone można było stopniowo poszczególne elementy łopatki wypełniać innym kolorem nitki.

Chusta 18 ADH, fot. Tomasz Skałkowski.
Członkowie 18 ADH podczas obozu w miejscowości Łabędzie 2000 r. fot. Tomasz Skałkowski.
Członkowie 18 ADH na rajdzie Palmiry 2001 r. fot. Tomasz Skałkowski.

19 Turystyczna Drużyna Harcerska – drużynowy Kamil Skałkowski, miała czarne chusty z żółtą obwódką, 21 Gromada Zuchowa „Czarne Stopy” – drużynowa Marlena Witkowska, miały zielone chusty (wszystkie z SP nr 2), oraz 50 Drużyna Harcerska z Chotomowa „Czarny Las”– drużynowy Jarosław Niemyjski, Czarne chusty.

Numer szczepu wziął się od numeru Szkoły, w której większość drużyn działało, zaś nazwa „CHO-TOM” częściowo od Chotomowa, w którym działała 50 DH, a częściowo od Roju „TOM”. Szczep przyjął barwy od koloru chust wszystkich drużyn, które się w jego składzie wtedy znajdowały, czyli kolory czarny-zielony-żółty. Pierwszym komendantem szczepu został wybrany pwd. Tomek Skałkowski,, a jego zastępcą został Piotr Michałowski „Bober”. Po dwóch latach, w 2002 roku komendantką została pwd. Edyta Czyżewska, a jej zastępcą phm. Maciej Stokowski.

Kadra szczepu nr 2 podczas rajdu Palmiry 2000 r. fot. Tomasz Skałkowski.

Przez wszystkie swoje lata działalności zmieniał się skład drużyn i terytorium na którym one działały. Część drużyn nie wytrzymało upływu czasu i były rozwiązywane. Powody były różne, ale nie zmieniają się one od lat. Część instruktorów kończy licea, zaczyna/kończy studia i musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, albo tak jak w SP nr 2, która wtedy nie była aż tak dużą szkołą by na jej terenie mogły funkcjonować w tym samym czasie bez naboru nowych członków aż trzy drużyny harcerskie. Najpierw została rozwiązana drużyna w Chotomowie, później po kolei drużyny i gromada w SP nr 2, ich miejsce zajmowały nowe drużyny: 8 DH, chusty żółto niebieskie, z SP nr 6 (teraz to tylko LO nr 2) i 27 Ekologiczna DH „Wojownicy Ziemi”, drużynowy Adam Muracki, zielono żółte chusty, z SP nr 7.

Między innymi członkowie 27 EDH podczas rajdu Palmiry 2001 r. Fot. Tomasz Skałkowski.

Szczep nr II miał na swoim koncie organizacje kilku udanych imprez. Zaczął od pomocy w organizowaniu i uczestnictwie 20 maja 2000 r. w dużej imprezie historycznej i pokazach archeologicznych w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie pt. „Spotkanie sprzed 1000 lat. Cesarz Otton II na uczcie u Bolesława Chrobrego”.

Udział członków Szczepu nr 2 w imprezie archeologicznej w 2000 r. fot. Tomasz Skałkowski.
Udział członków Szczepu nr 2 w imprezie archeologicznej w 2000 r. fot. Tomasz Skałkowski.

Organizował lub współorganizował też rajdy „Kopytko” czy „Palmiry”. Szczep oficjalnie skończył działalność w grudniu 2004 r.

Spuścizna… to co do tej pory zostało po SDHiGZ nr II to bez wątpienia wiele miłych wspomnień u osób, które go współtworzyły, wspomnień dużo, zdjęć mało, takie czasy – tuż przed erą aparatów cyfrowych i komórek. Nadal działa w SP nr 2 – 15 WTDH „Wilki” im. Rodziny Rykaczewskich. Nadal aktywnie działa kilkoro instruktorów, którzy należeli do Szczepu (są też w naszym Hufcu instruktorzy którzy współtworzyli nawet wcześniej działający Szczep nr II). Powstanie Szczepu zapoczątkowało też po niedługim czasie w hufcu tworzenie innych Szczepów: nr I „Bukowiec-III Parcela”, nr III „Gucin” i nr IV „Awangarda”. Dzisiaj chyba trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowanie Hufca bez Szczepów.  

Członkowie szczepu nr 2 podczas rajdu Palmiry 2001 r. fot Tomasz Skałkowski.